dr.rahmanigeneticlab@yahoo.com
وراثت نهفته

متن زیر به شما اطلاعاتی راجع به اینکه وراثت نهفته چیست واختلالات نهفته چگونه به ارث می رسند، می دهد. برای فهمیدن معنی وراثت نهفته ، داشتن اطلاعاتی در مورد ژن ها و کروموزوم ها به شما کمک می کند.

کروموزوم ها و ژن ها چه هستند؟

بدن ما از میلیارد ها سلول تشکیل شده است. اغلب سلول ها شامل گروه های کامل ژن ها هستند. ما دارای هزاران ژن هستیم، ژن ها مانند یک دسته، دستورالعمل چگونگی رشد و کار بدنمان را کنترل می کنند. آنها عامل بسیاری از خصوصیات فردی ما مانند رنگ چشم، گروه خونی و یا قد هستند. ژن ها روی ساختارهای مارپیج مانندی که DNA نامیده می شوند، قرار گرفته اند. ما معمولا در اغلب سلول هایمان ۴۶ کروموزوم داریم که از والدینمان به ارث میبریم، ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر. کروموزوم ها و ژن ها از ماده ای شیمیایی به نام DNA ساخته شده اند. گاهی اوقات یک تغییر (جهش) در یک کپی از ژن اتفاق می افتد که باعث می شود سلول خوب کار نکند. اگر این تغییر فقط در یک کپی از ژن اتفاق بیافتد و فرد یک کپی سالم هم از آن ژن داشته باشد معمولا اختلال ژنتیکی به وجود نمی آید و این تغییر به صورت اختلال نهفته باقی می ماند.

وراثت نهفته غیرجنسی چیست؟

برخی اختلالات به صورت اختلالات نهفته به ارث می رسند. این بدان معناست که فرد باید دو کپی تغییر یافته از یک ژن (یک کپی تغییر یافته از هر کدام از والدین) را به ارث ببرد تا دچار اختلال شود. در بیشتر موارد اگر فرد یک کپی تغییریافته و یک کپی سالم به ارث ببرد، ناقل سالم خواهد بود. زیرا کپی سالم، کپی تغییریافته را خنثی می کند. ناقل بودن یعنی اینکه فرد دچار اختلال نشده اما در یک جفت از ژن های خود یک ژن تغییر یافته دارد. کم خونی داسی شکل و سیستیک فیبروزیس نمونه اختلالات نهفته غیرجنسی هستند.

اختلالات نهفته چگونه از والدین به فرزندان منتقل می شود؟

اگر پدر و مادر هر دو ناقل یک نوع ژن تغییر یافته باشند، هم می توانند ژن سالم خود و هم ژن تغییریافته را منتقل کنند، که احتمال هر کدام کاملا تصادفی است. هر فرزند پدر و مادری که هر دو ناقل یک ژن تغییر یافته هستند به احتمال ۲۵ درصد (۱ در ۴) شانس این را دارد که هر دو ژن تغییریافته را از هردوی آنها به ارث ببرد و دچار اختلال ژنتیکی گردد. یعنی احتمال اینکه فرزند دچار اختلال نگردد ۷۵ درصد (۳ در ۴) است. این احتمال در همه حاملگی ها و در دختر و پسر یکسان است.
۵۰ درصد (۲ در ۴) نیز احتمال اینکه فرزند فقط یک ژن تغییر یافته را به ارث ببرد وجود دارد که در این صورت دچار اختلال نمی گردند ولی ناقل خواهند بود.
این احتمالات به صورت اتفاقی رخ می دهد و شانس آن ها در هر حاملگی و برای دختر و پسر یکسان است.

چطور یک فرزند میتواند اولین کسی باشد که در خانواده دچار اختلال شده؟

بعضی اوقات فرزندی که دچار اختلال ژنتیکی نهفته شده، اولین فرد در خانواده است که دچار اختلال شده است. با وجود اینکه افراد متعددی در نسل های مختلف خانواده می توانند ناقل اختلال باشند، فرزند در صورتی دچار اختلال می گردد که هم پدر و هم مادر او ناقل باشند و ژن تغییر یافته از پدر و مادر به طور مساوی به او به ارث برسد.

آزمایش مخصوص افراد ناقل و آزمایش های دوران حاملگی
برای افرادی که در تاریخچه خانوادگیشان اختلالات ژنتیکی نهفته سابقه دارد، چند انتخاب وجود دارد، مانند آزمایش مخصوص افراد ناقل برای اینکه مشخص شود هر دو زوج ناقل ژن تغییریافته هستند یا خیر؟ این آزمایش زمانی مفید است که والدین در فکر بچه دار شدن باشند. در بعضی اختلالات نهفته، آزمایش در حین بارداری نشان می دهد که نوزاد اختلال را به ارث برده یا خیر.

بقیه افراد خانواده
اگر فردی در خانواده اختلال نهفته داشته باشد یا ناقل باشد، بهتر است در مورد مشکل خود با بقیه افراد خانواده گفتگو کند. این گفتگو به آنها فرصت می دهدکه اگر خواستند آزمایش خون بدهند تا اگر ناقل بودند مشخص شود. شاید این آزمایش برای افرادی که فرزند دارند یا می خواهند به زودی صاحب فرزند شوند دارای اهمیت بیشتری باشد. برای بعضی افراد مشکل است که بیماری خود را با بقیه اعضای خانواده در میان بگذارند. شاید آنها نگران ایجاد اضطراب در خانواده باشند. در برخی خانواده ها افراد ارتباط با بستگانشان را قطع کرده اند و تماس با آن ها برایشان دشوار است. متخصصین ژنتیک اغلب این تجربه را با خانواده ها راجع به این موقعیت ها داشته اند و شاید بتوانند به شما پیشنهاد بدهند و در مطرح کردن موقعیت برای اعضای خانواده کمک کنند.

نکاتی که باید به خاطر بسپارید
برای اینکه فردی دچار اختلال گردد باید دو کپی از ژن تغییریافته را به ارث ببرد. یک ژن از پدر و یک ژن از مادر(۲۵٪ احتمال)، اگر فرد فقط یک ژن تغییریافته را به ارث ببرد، ناقل خواهد شد(۵۰٪).
این شانس کاملا تصادفی پیش می آید و در هر حاملگی باقی مانده و برای دختر و پسر یکسان است. وقتی ژن تغییر می یابد هیچ درمانی برای آن وجود ندارد و برای همیشه باقی می ماند.
ژن تغییر یافته واگیردار نیست و کسی که دچار آن شده است برای مثال می تواند اهداء کننده خون باشد. افرادی که ژن تغییر یافته دارند اغلب از اینکه این موضوع در خانواده ادامه پیدا کند احساس گناه می کنند، اما مهم است که بدانید این اشتباه هیچ کس نبوده و کسی کاری نکرده است که این اتفاق بیافتد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

درباره ما

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی در دی ماه 1383 به عنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در شمالغرب کشور با ارائه خدمات در 3 بخش سیتوژنتیک،مولکولی و سیتوژنتیک-مولکولی (FISH)  در شهر تبریز در کلینیک تخصصی شیخ الرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به کار کرد.

از سال 1385 در مکان کنونی آزمایشگاه واقع در خیابان 17 شهریور جدید تبریز به فعالیت خود ادامه می دهد.

موسس و مسئول فنی آزمایشگاه دکتر سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی می باشد و

بخش روابط عمومی و مالی-اداری با 2 نفر مدرک مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد ژنتیک 

بخش پذیرش با 3 نفر مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر،IT وژنتیک

بخش سیتوژنتیک با 2 نفر مدرک دکترای ژنتیک و 6 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش مولکولی با 3 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش سیتوژنتیک- مولکولی با 1 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

و با بیش از یک دهه سابقه درخشان و موفق در زمینه ژنتیک در حال ارائه خدمات می باشد.

بیوگرافی دکتر سید علی رحمانی

سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو رسمی هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • عضو انجمن ژنتیک انسانی آمریکا
 • مدیرگروه و مؤسس رشته ژنتیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی- واحد اهر

 

 • دکتر رحمانی با هدف تحقق بخشیدن به اینکه:

فرزندان باید سالمتر، باهوش تر و زیباتر از والدین خود باشند. اولین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک را در منطقه شمالغرب کشور در سال 1386 راه اندازی کردند و با ارئه خدمت در 3 بخش سیتوژنتیک، مولکولی و سیتوژنتیک مولکولی تاکنون بیش از 50 هزار نیازمند به خدمات ژنتیک پزشکی از جمله:

 • مشاوره ژنتیک
 • آزمایشات ازدواجهای فامیلی
 • آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری، مرده زائی و سقط جنین
 • آزمایشات تشخیص پیش از تولد (PND) ناهنجاری های مادرزادی
 • آزمایشات تشخیص پیش کاشتی (PGD) نقص های جنینی قبل از انتقال جنین به رحم مادر
 • آزمایشات مربوط به علت ابتلاء معلولیت های ذهنی و جسمی به منظور پیشگیری از تکرار این بیماری ها
 • آزمایشات مربوط به سرطان های فامیلی و تشخیص نقایص ژنی قبل از ابتلا به سرطان

و … را ویزیت و خدمات تشخیصی ضروری را ارائه داده اند.

آزمایشگاه تحت تصدی ایشان با کادری مجرب(کارکنان با مدرک تحصیلی دکترای ژنتیک و کارشناسی ارشد) با سالها تجربه عملی در خدمت مراجعین محترم می باشد. امید است که بتوانیم در آینده با ارائه خدمات به موقع و با آخرین تکنولوژی و یافته های علمی، افتخارات بیشتری را نصیب این مرکز بنماییم.

درباره ما