dr.rahmanigeneticlab@yahoo.com
شایع ترین سندرم های قابل شناسایی با آزمایش آمنیوسنتز

 • سندرم داون (تریزومی ۲۱)

فراوانی سندرم داون یک مورد در هر ۸۰۰ تولد زنده می باشد. سندرم داون یک اختلال ژنتیکی و شایع ترین علل شناخته شده عقب ماندگی ذهنی است که به علت وجود ۳ کپی به جای ۲ کپی از کروموزوم شماره ۲۱ ایجاد می شود و ناشی از نقص در جدا شدن کروموزوم ها است. در نتیجه سلول های افراد مبتلا به جای ۴۶ کروموزوم دارای ۴۷ کروموزوم می باشند. دو نوع دیگر شیوع کمتری دارد.

نوع دوم سندرم داون از نوع جابه جایی رابرت سونین می باشد. حدود ۳ درصد مبتلایان به سندرم داون دارای ۴۶ کروموزوم هستند، در این حالت کروموزوم ۲۱ اضافی به یکی از کروموزوم های آکروسانتریک (۲۱، ۲۲، ۱۳،۱۴،۱۵) متصل شده که اصطلاحا جابه جایی رابرت سونین گفته می شود.  اکثرا در این حالت یکی از والدین حامل این جابه جایی متعادل هستند بنابراین در تمامی بارداری های منتهی به تولد زنده این خانواده احتمال تکرار این بیماری وجود خواهد داشت.

نوع سوم حالت موزائیسم می باشد که در این حالت، برخی از سلول های آن ها دارای ۳ نسخه از کروموزوم ۲۱ بوده اما دیگر سلول ها دارای ۲ نسخه از کروموزوم ۲۱ هستند. این گروه از مبتلایان به سندرم داون علائم بسیار کمتری نسبت به سایر انواع سندرم داون نشان می دهند.

 

 • سندرم پاتو (تریزومی ۱۳)

فراوانی این سندرم یک مورد در هر ۵۰۰۰ تولد زنده است. در این بیماری اغلب بدشکلی کرانیوفاشیال( صورت-جمجمه) و سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می کند و به قدری علائم بیماری شدید است که ۹۵% مبتلایان در طی بارداری دچار سقط خود به خودی می شوند.

افراد زنده متولد شده هم معمولا بیش از یک سال قادر به ادامه حیات نمی باشند.

 

 • سندرم ادوارد (تریزومی ۱۸)

فراوانی این تریزومی یک مورد در هر ۵۰۰۰ تولد زنده است و دارای پیش آگهی بسیار ضعیفی است. به طوری که نوزادان مستعد، معمولا طی روز های اول زندگی می میرند. در مبتلایان به این بیماری مشکلاتی نظیر، عقب ماندگی ذهنی، نقایص قلبی مادرزادی، میکروگنادی و ناهنجاری های کلیوی دیده می شود.

 

 • ناهنجاری های کروموزوم های جنسی از قبیل:

 

 • سندرم کلاین فلتر (47XXY)

فراوانی این بیماری یک مورد در هر ۱۰۰۰ تولد پسر می باشد، که یک کروموزوم X اضافی در این افراد وجود دارد. در دوران بچگی معمولا به دلیل اندام نامتناسب و مشکلات یادگیری خصوصا در مورد مهارت های کلامی می توان این افراد را شناسایی کرد. افراد بالغ به دلیل داشتن پاهای بلند، قد بلندی دارند و در حدود ۳۰% از آن ها تا حدی بزرگ شدن سینه دیده می شود، همچنین آنها نابارور هستند و بیضه های کوچک و نرم دارند.

 

 • سندرم ترنر (45XO)

سندرم ترنر تنها مونوزومی( وجود تنها یک نسخه از کروموزومX)  قابل مشاهده در انسان است. میزان بروز آن یک مورد در هر ۵۰۰۰ تولد دختر است و شایع ترین اختلال کروموزومی دیده شده در سقط های سه ماهه اول بارداری می باشد.

کوتاهی قد، نارسایی تخمدان و ناباروری حاصل از آن، دو مشکل اصلی در این سندرم می باشند. تشخیص باید با آزمایش کاریوتایپ از پرزهای کوریونی یا  انجام آمنیوسنتز در دوران بارداری تأیید شود.

 

 • سندرم تریزومی X(47XXX)X

میزان بروز این وضعیت یک مورد در هر ۱۰۰۰ تولد دختر است و اکثرا تشخیص داده نمی شوند. این افراد ظاهر کاملا طبیعی دارند، اما گاهی کاهش خفیف در مهارت های عقلانی و گفتاری دیده می شود. به ندرت کاهش باروری نشان می دهند و فرزندان نرمال به دنیا می آورند.

 

 • سندرم جاکوب (47XYY)

میزان بروز این حالت یک مورد در هر ۱۰۰۰ تولد پسر است. اغلب این افراد بدون علامت هستند. معمولا قد بلندی دارند و صفات ثانویه جنسی در آن ها نفوذ بیشتری دارد. این افراد بارور هستند و خطر افزایش یافته برای داشتن فرزند غیر طبیعی در آن ها وجود ندارد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

درباره ما

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی در دی ماه 1383 به عنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در شمالغرب کشور با ارائه خدمات در 3 بخش سیتوژنتیک،مولکولی و سیتوژنتیک-مولکولی (FISH)  در شهر تبریز در کلینیک تخصصی شیخ الرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به کار کرد.

از سال 1385 در مکان کنونی آزمایشگاه واقع در خیابان 17 شهریور جدید تبریز به فعالیت خود ادامه می دهد.

موسس و مسئول فنی آزمایشگاه دکتر سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی می باشد و

بخش روابط عمومی و مالی-اداری با 2 نفر مدرک مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد ژنتیک 

بخش پذیرش با 3 نفر مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر،IT وژنتیک

بخش سیتوژنتیک با 2 نفر مدرک دکترای ژنتیک و 6 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش مولکولی با 3 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش سیتوژنتیک- مولکولی با 1 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

و با بیش از یک دهه سابقه درخشان و موفق در زمینه ژنتیک در حال ارائه خدمات می باشد.

بیوگرافی دکتر سید علی رحمانی

سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو رسمی هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • عضو انجمن ژنتیک انسانی آمریکا
 • مدیرگروه و مؤسس رشته ژنتیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی- واحد اهر

 

 • دکتر رحمانی با هدف تحقق بخشیدن به اینکه:

فرزندان باید سالمتر، باهوش تر و زیباتر از والدین خود باشند. اولین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک را در منطقه شمالغرب کشور در سال 1386 راه اندازی کردند و با ارئه خدمت در 3 بخش سیتوژنتیک، مولکولی و سیتوژنتیک مولکولی تاکنون بیش از 50 هزار نیازمند به خدمات ژنتیک پزشکی از جمله:

 • مشاوره ژنتیک
 • آزمایشات ازدواجهای فامیلی
 • آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری، مرده زائی و سقط جنین
 • آزمایشات تشخیص پیش از تولد (PND) ناهنجاری های مادرزادی
 • آزمایشات تشخیص پیش کاشتی (PGD) نقص های جنینی قبل از انتقال جنین به رحم مادر
 • آزمایشات مربوط به علت ابتلاء معلولیت های ذهنی و جسمی به منظور پیشگیری از تکرار این بیماری ها
 • آزمایشات مربوط به سرطان های فامیلی و تشخیص نقایص ژنی قبل از ابتلا به سرطان

و … را ویزیت و خدمات تشخیصی ضروری را ارائه داده اند.

آزمایشگاه تحت تصدی ایشان با کادری مجرب(کارکنان با مدرک تحصیلی دکترای ژنتیک و کارشناسی ارشد) با سالها تجربه عملی در خدمت مراجعین محترم می باشد. امید است که بتوانیم در آینده با ارائه خدمات به موقع و با آخرین تکنولوژی و یافته های علمی، افتخارات بیشتری را نصیب این مرکز بنماییم.

درباره ما