dr.rahmanigeneticlab@yahoo.com
سندرم ترنر

با سندرم ترنر بیشتر آشنا شویم.

 

 

سندرم ترنر، که اولین بار در سال ۱۹۳۸ میلادی تعریف شد، شایع ترین  اختلال کروموزوم جنسی در زنان و تنها مونوزومی (وجود تنها یک نسخه از کروموزوم X) قابل مشاهده در انسان می باشد. تقریبا در ۳ درصد از کل بارداری ها رخ می دهد ولی تنها یک مورد از ۱۰۰۰ جنین با کاریوتایپ 45X تا انتهای بارداری باقی مانده و بقیه بصورت خودبخودی سقط می شوند. سندرم ترنر علت ۱۵ درصد از کل سقط های خود به خودی است. کوتاهی قد، نارسایی تخمدان و ناباروری حاصل از آن، دو مشکل اصلی در این سندرم می باشند.

تشخیص بر اساس ترکیبی از ویژگی های فنوتیپیک(ظاهری) و فقدان کامل یا بخشی از کروموزوم دوم جنسی (کروموزوم X) می باشد. تقریبا در نیمی از بیماران مونوزومی بصورت 45X و ۵ تا ۱۰ درصد موارد اشکالات ساختمانی کروموزوم X و در بقیه موارد موزائیسم وجود دارد. اختلالات شنوایی چهارمین مشکل جدی در مبتلایان به سندرم ترنر است.

مشخصات بالینی:

این بیماران در همه ادوار، از دوران جنینی تا بلوغ مورد توجه قرار می گیرند و آنها را می توان شناسایی کرد. معمولا جنین های مبتلا به سندرم ترنر در سه ماهه دوم حاملگی با استفاده از یک سونوگرافی معمولی شناسایی می شوند زیرا علائمی همچون ادم جنین و یا تورم پوست پشت گردن به خوبی دیده می شود. در هنگام تولد بسیاری از دختران مبتلا به ترنر عادی به نظر می رسند و برخی علائمی از ادم و پف کردگی پوست را دارند و همچنین گردن آنها پرده دار است. سایر علائم شامل پایین بودن خط رویش موی سر، افزایش زاویه بین آرنج ها، استخوان چهارم مچ کوتاه، فاصله زیاد بین نوک سینه ها و مشکل در قوس آئورت که در ۱۵٪  مشاهده می شود.

هوش افراد مبتلا به ترنر معمولا نرمال است. البته مطالعاتی در این زمینه انجام شده است که تا حدودی نشان دهنده اختلاف در یادگیری مهارت های فردی و اجتماعی بین افرادی است که X آنها منشأ پدری و یا مادری داشته باشد. دو مشکل عمده بالینی آنها، قد کوتاه و نقص تخمدان ها است. کوتاهی قد به طور واضح در اواسط دوران بچگی خود را نشان می دهد و بدون استفاده از درمان با هورمون رشد، متوسط قد آنها ۱۴۵ سانتی متر است. قد کوتاه معمولا به دلیل عدم کفایت تک آللی ژن SHOX است که در ناحیه اتوزومی کاذب (انتهای کروموزوم X) قرار دارد. نقص در شکل گیری تخمدان ها در طول نیمه دوم زندگی درون رحمی ایجاد می شود و عوارض آن به صورت عدم ایجاد قاعدگی و ناباروری بروز پیدا می کند. درمان با استروژن باید پس از بلوغ شروع شود تا صفات ثانویه جنسی در این افراد ایجاد شود و پوکی استخوان در آنها به وجود نیاید. با استفاده از تخمک اهدائی و روش IVF می توان سبب بارداری این زنان شد.

تشخیص بیماری:

با استفاده از آزمایش کاریوتایپ (کشت کروموزومی) از خون بیمار به راحتی می توان پی به این بیماری برد تا اقدامات لازم صورت گیرد. همچنین امکان تشخیص این سندرم با آزمایش آمنیوسنتز در حوالی هفته های ۱۴ الی ۱۷ حاملگی وجود دارد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

درباره ما

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی در دی ماه 1383 به عنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در شمالغرب کشور با ارائه خدمات در 3 بخش سیتوژنتیک،مولکولی و سیتوژنتیک-مولکولی (FISH)  در شهر تبریز در کلینیک تخصصی شیخ الرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به کار کرد.

از سال 1385 در مکان کنونی آزمایشگاه واقع در خیابان 17 شهریور جدید تبریز به فعالیت خود ادامه می دهد.

موسس و مسئول فنی آزمایشگاه دکتر سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی می باشد و

بخش روابط عمومی و مالی-اداری با 2 نفر مدرک مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد ژنتیک 

بخش پذیرش با 3 نفر مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر،IT وژنتیک

بخش سیتوژنتیک با 2 نفر مدرک دکترای ژنتیک و 6 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش مولکولی با 3 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش سیتوژنتیک- مولکولی با 1 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

و با بیش از یک دهه سابقه درخشان و موفق در زمینه ژنتیک در حال ارائه خدمات می باشد.

بیوگرافی دکتر سید علی رحمانی

سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو رسمی هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • عضو انجمن ژنتیک انسانی آمریکا
 • مدیرگروه و مؤسس رشته ژنتیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی- واحد اهر

 

 • دکتر رحمانی با هدف تحقق بخشیدن به اینکه:

فرزندان باید سالمتر، باهوش تر و زیباتر از والدین خود باشند. اولین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک را در منطقه شمالغرب کشور در سال 1386 راه اندازی کردند و با ارئه خدمت در 3 بخش سیتوژنتیک، مولکولی و سیتوژنتیک مولکولی تاکنون بیش از 50 هزار نیازمند به خدمات ژنتیک پزشکی از جمله:

 • مشاوره ژنتیک
 • آزمایشات ازدواجهای فامیلی
 • آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری، مرده زائی و سقط جنین
 • آزمایشات تشخیص پیش از تولد (PND) ناهنجاری های مادرزادی
 • آزمایشات تشخیص پیش کاشتی (PGD) نقص های جنینی قبل از انتقال جنین به رحم مادر
 • آزمایشات مربوط به علت ابتلاء معلولیت های ذهنی و جسمی به منظور پیشگیری از تکرار این بیماری ها
 • آزمایشات مربوط به سرطان های فامیلی و تشخیص نقایص ژنی قبل از ابتلا به سرطان

و … را ویزیت و خدمات تشخیصی ضروری را ارائه داده اند.

آزمایشگاه تحت تصدی ایشان با کادری مجرب(کارکنان با مدرک تحصیلی دکترای ژنتیک و کارشناسی ارشد) با سالها تجربه عملی در خدمت مراجعین محترم می باشد. امید است که بتوانیم در آینده با ارائه خدمات به موقع و با آخرین تکنولوژی و یافته های علمی، افتخارات بیشتری را نصیب این مرکز بنماییم.

درباره ما