dr.rahmanigeneticlab@yahoo.com
با انجام آزمایش ژنتیکی از تولد کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن جلوگیری کنیم.

دیستروفی عضلانی دوشن یا DMD شایع ترین و شدید ترین نوع از بیماری های دیستروفی ماهیچه ای با الگوی توارثی وابسته به X مغلوب می باشد. از عوارض اصلی این بیماری می توان به تحلیل و نابودی ماهیچه های ارادی (که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند) اشاره کرد که نهایتا منجر به عدم توانایی در راه رفتن، معلولیت، مشکلات تنفسی و مرگ می شود. البته دیستروفی عضلانی نوع بکر(Becker) علائمی شبیه به دیستروفی عضلانی دوشن را دارد، اما سیر پیشرفت بیماری در نوع بکر آهسته تر است. این بیماری ارثی-ژنتیکی با توجه به الگوی وراثتی خود عموما پسران را گرفتار می کند.
میزان بروز بیماری یک مورد در هر ۳۵۰۰ تولد کودک پسر می باشد.

علائم بیماری
پسران مبتلا به DMD بین سنین ۲ تا ۴ سالگی دچار ضعف عضلانی پیش رونده آهسته می شوند که به تدریج حرکت آنها دچار مشکل شده و بلند شدن از روی زمین الگوی خاصی به خود میگیرد (نشانه گاورز Gowers) به طوری که اکثر افراد مبتلا در سن ۱۱ سالگی نیازمند صندلی چرخدار هستند. در حالت شدید بیماری، مشکلات تنفسی و یا تحلیل ماهیچه های قلب نیز دیده می شود. حدود یک سوم پسران مبتلا به صورت خفیف دچار مشکلات ذهنی و یادگیری هم هستند و میانگین IQ در تمامی مبتلایان ۸۳ است.

ژنتیک بیماری
بیماری دیستروفی عضلانی دوشن در اثر نقص در ژن کد کننده پروتئین دیستروفین واقع بر روی کروموزوم X می باشد، این ژن یکی از بزرگترین ژن های موجود در ژنوم انسان می باشد. پروتئین دیستروفین در اطراف سلول های ماهیچه ای برای محافظت ساختمان ماهیچه ساخته می شوند و مانع از خروج عناصر داخل سلول ماهیچه ای به فضای خارج از سلول می شود. بدون دیستروفین سلول ماهیچه ای قابل نفوذ خواهد بود و مواد بافت خارج سلولی وارد سلول ماهیچه شده و باعث تخریب و مرگ سلول های عضلانی خواهد شد و در نهایت بافت چربی جای ماهیچه را خواهد گرفت.

تشخیص بیماری
در حال حاضر درمانی برای بیماری دوشن وجود ندارد و تنها با کمک روشهای حمایتی می توان مشکلات حرکتی و تنفسی را بهبود بخشید. در موارد خاصی ژن درمانی به کمک بعضی از حالات این بیماری آمده است، ولی تعداد بسیار اندکی می توانند از این روش استفاده کنند و هنوز این روش در مراحل آزمایشی است. ولی با آزمایشات مولکولی تشخیص پیش از تولد و همچنین تشخیص پیش از لانه گزینی برای بیماری دوشن امکان پذیر می باشد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

درباره ما

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی در دی ماه 1383 به عنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در شمالغرب کشور با ارائه خدمات در 3 بخش سیتوژنتیک،مولکولی و سیتوژنتیک-مولکولی (FISH)  در شهر تبریز در کلینیک تخصصی شیخ الرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به کار کرد.

از سال 1385 در مکان کنونی آزمایشگاه واقع در خیابان 17 شهریور جدید تبریز به فعالیت خود ادامه می دهد.

موسس و مسئول فنی آزمایشگاه دکتر سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی می باشد و

بخش روابط عمومی و مالی-اداری با 2 نفر مدرک مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد ژنتیک 

بخش پذیرش با 3 نفر مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر،IT وژنتیک

بخش سیتوژنتیک با 2 نفر مدرک دکترای ژنتیک و 6 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش مولکولی با 3 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش سیتوژنتیک- مولکولی با 1 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

و با بیش از یک دهه سابقه درخشان و موفق در زمینه ژنتیک در حال ارائه خدمات می باشد.

بیوگرافی دکتر سید علی رحمانی

سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو رسمی هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • عضو انجمن ژنتیک انسانی آمریکا
 • مدیرگروه و مؤسس رشته ژنتیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی- واحد اهر

 

 • دکتر رحمانی با هدف تحقق بخشیدن به اینکه:

فرزندان باید سالمتر، باهوش تر و زیباتر از والدین خود باشند. اولین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک را در منطقه شمالغرب کشور در سال 1386 راه اندازی کردند و با ارئه خدمت در 3 بخش سیتوژنتیک، مولکولی و سیتوژنتیک مولکولی تاکنون بیش از 50 هزار نیازمند به خدمات ژنتیک پزشکی از جمله:

 • مشاوره ژنتیک
 • آزمایشات ازدواجهای فامیلی
 • آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری، مرده زائی و سقط جنین
 • آزمایشات تشخیص پیش از تولد (PND) ناهنجاری های مادرزادی
 • آزمایشات تشخیص پیش کاشتی (PGD) نقص های جنینی قبل از انتقال جنین به رحم مادر
 • آزمایشات مربوط به علت ابتلاء معلولیت های ذهنی و جسمی به منظور پیشگیری از تکرار این بیماری ها
 • آزمایشات مربوط به سرطان های فامیلی و تشخیص نقایص ژنی قبل از ابتلا به سرطان

و … را ویزیت و خدمات تشخیصی ضروری را ارائه داده اند.

آزمایشگاه تحت تصدی ایشان با کادری مجرب(کارکنان با مدرک تحصیلی دکترای ژنتیک و کارشناسی ارشد) با سالها تجربه عملی در خدمت مراجعین محترم می باشد. امید است که بتوانیم در آینده با ارائه خدمات به موقع و با آخرین تکنولوژی و یافته های علمی، افتخارات بیشتری را نصیب این مرکز بنماییم.

درباره ما