dr.rahmanigeneticlab@yahoo.com
با انجام آزمایش ژنتیکی از ابتلاء و پیشرفت سرطان کولورکتال جلوگیری کنیم

سرطان کولورکتال سومین سرطان شایع در دنیا بوده و دومین سرطان کشنده پس از سرطان ریه محسوب می گردد. مطالعات نشان می دهد که سالیانه حداقل نیم میلیون نفر به این سرطان در دنیا مبتلا می شوند. شیوع و مرگ و میر جهانی سرطان کولورکتال در حال افزایش است، زیرا تشخیص بالینی اولیه این سرطان با استفاده از کولونوسکوپی و اشعه ایکس صورت می گیرد که روش های تهاجمی و با آثار شدید می باشد. روش تشخیص خون در مدفوع که پراستفاده ترین روش غربالگری غیرتهاجمی است، به اندازه کافی برای تشخیص افراد مستعد یا مبتلا در جمعیت، قابل اعتماد نیست.

 امروزه روش های کاملا دقیق و غیرتهاجمی ژنتیکی جایگزین روش های معمول و مرسوم گذشته شده اند. جهش های ژن K-ras که حدودا در ۵۰ درصد تومورهای کولورکتال اتفاق می افتد، تنها به سه کدون ۱۲، ۱۳ و ۶۱ این ژن محدود شده اند. در میان این سه کدون نیز جهش های کدون های ۱۲ و ۱۳ بیشترین فراوانی را دارند، به علاوه جهش های K-ras حتی در مرحله آدنومائی خوش خیم نیز قابل تشخیص است. جهش های K-ras عمدتا در آدنوماهای بزرگتر از ۲ سانتی متر شایعند و در مراحل ابتدائی تر بندرت دیده می شوند. موتاسیون در ژن K-ras با متاستاز سریع و تهاجمی کبد نیز در ارتباط می باشد. همچنین این بیماران به درمان های شامل بلوکاژ EGFR پاسخ نمی دهند.

از دیگر موتاسیون های عامل سرطان کولورکتال، موتاسیون در ژن B-raf می باشد. موتاسیون ژن B-raf در ۱۰-۵ درصد موارد سرطان کولورکتال دیده می شود و به صورت موتاسیون های          نقطه ای در اگزون های شماره ۱۱، ۱۲، ۱۵ و بیش از ۹۰ درصد موارد کدون ۶۰۰-۵۹۹ ژن B-raf دیده می شود. ثابت شده است که مسیرهای مولکولی درگیر در سرطان کولورکتال مانند جهش ها و پلی مورفیسم ها به طرز چشمگیری بر روی پیشرفت بیماری و یا پاسخ درمانی تأثیر می گذارند. انتخاب مسیر تشخیصی پزشکی-مولکولی روشی کاملا مطمئن و مناسب می باشد.

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی به عنوان اولین و مجهزترین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک پزشکی شمالغرب کشور، جهش و پلی مورفیسم این ژن ها را با تکنیک های توالی یابی  و RFLP مورد بررسی قرار داده و کمک شایانی را برای افراد با ریسک بالا جهت انجام تدابیر لازم و همچنین افراد مبتلا برای مدیریت درمان آنان پیش روی پزشکان محترم و بیماران قرار می دهد.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

درباره ما

درباره ما

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر رحمانی در دی ماه 1383 به عنوان اولین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی در شمالغرب کشور با ارائه خدمات در 3 بخش سیتوژنتیک،مولکولی و سیتوژنتیک-مولکولی (FISH)  در شهر تبریز در کلینیک تخصصی شیخ الرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز شروع به کار کرد.

از سال 1385 در مکان کنونی آزمایشگاه واقع در خیابان 17 شهریور جدید تبریز به فعالیت خود ادامه می دهد.

موسس و مسئول فنی آزمایشگاه دکتر سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی می باشد و

بخش روابط عمومی و مالی-اداری با 2 نفر مدرک مهندسی کامپیوتر و کارشناس ارشد ژنتیک 

بخش پذیرش با 3 نفر مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر،IT وژنتیک

بخش سیتوژنتیک با 2 نفر مدرک دکترای ژنتیک و 6 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش مولکولی با 3 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

بخش سیتوژنتیک- مولکولی با 1 نفر مدرک کارشناس ارشد ژنتیک

و با بیش از یک دهه سابقه درخشان و موفق در زمینه ژنتیک در حال ارائه خدمات می باشد.

بیوگرافی دکتر سید علی رحمانی

سید علی رحمانی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • عضو رسمی هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • عضو انجمن ژنتیک انسانی آمریکا
 • مدیرگروه و مؤسس رشته ژنتیک در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی- واحد اهر

 

 • دکتر رحمانی با هدف تحقق بخشیدن به اینکه:

فرزندان باید سالمتر، باهوش تر و زیباتر از والدین خود باشند. اولین آزمایشگاه خصوصی ژنتیک را در منطقه شمالغرب کشور در سال 1386 راه اندازی کردند و با ارئه خدمت در 3 بخش سیتوژنتیک، مولکولی و سیتوژنتیک مولکولی تاکنون بیش از 50 هزار نیازمند به خدمات ژنتیک پزشکی از جمله:

 • مشاوره ژنتیک
 • آزمایشات ازدواجهای فامیلی
 • آزمایشات ژنتیکی مرتبط با ناباروری، مرده زائی و سقط جنین
 • آزمایشات تشخیص پیش از تولد (PND) ناهنجاری های مادرزادی
 • آزمایشات تشخیص پیش کاشتی (PGD) نقص های جنینی قبل از انتقال جنین به رحم مادر
 • آزمایشات مربوط به علت ابتلاء معلولیت های ذهنی و جسمی به منظور پیشگیری از تکرار این بیماری ها
 • آزمایشات مربوط به سرطان های فامیلی و تشخیص نقایص ژنی قبل از ابتلا به سرطان

و … را ویزیت و خدمات تشخیصی ضروری را ارائه داده اند.

آزمایشگاه تحت تصدی ایشان با کادری مجرب(کارکنان با مدرک تحصیلی دکترای ژنتیک و کارشناسی ارشد) با سالها تجربه عملی در خدمت مراجعین محترم می باشد. امید است که بتوانیم در آینده با ارائه خدمات به موقع و با آخرین تکنولوژی و یافته های علمی، افتخارات بیشتری را نصیب این مرکز بنماییم.

درباره ما